Yeni Haberler
Evde Bakım Hizmeti
Evde Bakım Hizmeti

Bakıcı Ne İş Yapar? Avantajları Nelerdir?

“Bakıcı” veya “Hemşire” başka bir kişiye bakım sağlayan herkesi ifade eder. Aile ve geçici bakıcılar gibi özel bakım sağlayan farklı bakıcı türleri vardır. Bakıcılar yükleri hafifletmeye yardımcı olabilir ve ihtiyacı olan bireyleri destekleyebilir. Uzun bir süre veya sadece kısa bir süre için yardımcı olabilirler, ancak onların bakımı her zaman önemlidir. Bir bakıcının rolünün ne olduğuna daha yakından bakalım.

Bakıcı Vs Hemşire Arasındaki Farklar

Çoğu insan bir hemşire ve bakan kişi arasındaki farkları asla düşünmez, ancak bu, sevdiklerinize uygun bakımı almada etkili olabilecek bir farktır.

Hemşire Ne İş Yapar?

Hemşireler, nitelikli bakım (tüple besleme, düzenli enjeksiyonlar, IV tedavisi, ilaç uygulaması vb.) yapma yetkisine sahiptir. Bu nedenle, sevdiğiniz kişinin nitelikli bakıma ihtiyacı varsa, muhtemelen bir hemşireye ihtiyacınız olacaktır. 

Hemşireler genellikle haftada sadece birkaç saat evdedir. Hemşireler genellikle bir doktor tarafından belirlenen özel talimatları uygulamaktan sorumludur. Hemşireler ayrıca, ciddi bir hastalık veya yaralanmadan kurtulan bir hastanın ilerlemesini izlemeye yardımcı olmak için değerlendirme becerilerini kullanır.

Hemşirelerin katı eğitim gereksinimleri vardır. Lisanslı pratik hemşire (LPN), Hemşirelikte Önlisans (ADN) ve Hemşirelikte Lisans (BSN) dahil olmak üzere çeşitli hemşirelik derecesi türleri vardır. Hemşireler bir LPN olarak başlar ve bir BSN’ye kadar çalışır. Bu hemşire türlerinin her birinin farklı sertifikaları ve almaları gereken kurslar vardır. 

https://www.youtube.com/watch?v=K3cmoesi_jY

Bakıcı Ne İş Yapar?

Bakıcılar ise, günlük yaşam aktivitelerine yardımcı olmak ve müşterilerine refakat etmek için oradalar. Tıbbi bakım yapmıyorlar. Bunun yerine, kişi bakımını yapan kişisel bir dokunuşu var. Yaşlıların artık kendi başlarına yapamayacakları günlük ihtiyaçlara yardımcı olduklarından, bakımları altındaki kişilerle yakın bağlar geliştirirler. İster banyo yapmak, ister market alışverişi yapmak, hatta yemeklerini pişirmek olsun, bir bakıcı, aksi takdirde kendi başına yaşamaya devam edemeyecek olan yaşlılar için boşluğu doldurmaya yardımcı olabilir.

Sevdikleriniz için ihtiyacınız olan profesyonel, onların ihtiyaçlarına ve benzersiz durumlarına bağlı olacaktır. Bir yaşlı, hem bir hemşireye hem de bir bakıcıya veya her hafta eve gelmek için sadece birine ihtiyaç duyabilir. 

Bakıcı Ne İş Yapar?

Bakıcı Türleri Nelerdir?

“Bakıcı” ve “bakıcı” bakım veren herkese atıfta bulunduğundan, farklı bakıcı türleri vardır. Kıdemli bakım söz konusu olduğunda, bunlar duyabileceğiniz bakıcı türleridir.

  • Özel görevli bakıcı: Özel görevli bakıcılar bir acente aracılığıyla işe alınır. Bu bakıcılar genellikle ajans aracılığıyla taranır, bağlanır ve sigortalanır. Bir bakıcı ajansı aracılığıyla çalışan aileler, planlanmış bakıcıları bir vardiya yapamıyorsa, yedek bir bakıcı alabilirler.
  • Bağımsız bakıcılar: Bu bakıcılar özel bakıcılar olarak da bilinir, ancak özel görevli bakıcılarla karıştırılmamalıdır. Bağımsız bakıcılar artık bir ajans aracılığıyla çalışıyor. Maliyet daha ucuz olsa da, bu bakıcılar için ödeme yapan aileler, birinin evlerine girmesine izin verme sorumluluğunu üstlenir.
  • Aile bakıcısı: Aile bakıcıları, sevilen birine bakmayı seçen aile üyeleridir. Bu bakıcılar çocuklar, eşler veya diğer aile üyeleri olabilir. Sorumluluklarına ek olarak başka bir işte çalışabilirler ve genellikle hizmetleri için tazminat almazlar.
  • Geçici bakıcı: Bir geçici bakıcı, bir aile bakıcısına mola vermek için belirli bir süre bakım sağlar. Bu bakıcılar, özel görevli veya bağımsız bakıcılar olabilir, ancak rol, onların uzun süreli bakıcı olmadıklarını ima eder.

Bakıcı Nitelikleri

Bakıcı gereksinimleri eyaletten eyalete değişir, bu nedenle tüm bakıcılar için belirlenmiş bir eğitim düzeyi veya sertifika gerekli değildir.  Örneğin, bazı bakıcıların yalnızca 40 saatlik eğitim almaları gerekirken, diğer eyaletlerde 120 eğitim ve öğretime ihtiyaç duyulmaktadır. Bakıcılar, kendi standartları olan kurumlar için de çalışabilirler. 

Özel görevli bakıcılar, bir ajansta işe alınmak için genellikle kapsamlı bir geçmiş kontrolünden ve titiz bir görüşme sürecinden geçer. Bu nedenle, işe aldığınız bakıcı acentesini veya bağımsız bakıcıyı araştırmak çok önemlidir.

Bakıcı Ne İş Yapar?

Caring’de bir adım daha ileri gidiyoruz ve bakıcılarımızın yaşlılara bakacak niteliklere ve kişiliğe sahip olmasını sağlıyoruz. En iyi bakıcıların sabırlı, empatik, güvenilir ve esnek olduğunu bulduk. Ancak bunlar aradığımız bakacak olan kişi özelliklerinden sadece birkaçı. Ek olarak, bakıcılarımızın her zaman en iyi uygulamalar konusunda güncel olduğundan emin olmak için sürekli eğitim sağlıyoruz.

Bakıcının Faydaları

Bakıcılar yaşlılara ve ailelerine birçok fayda sağlar. İşte faydalarından sadece birkaçı:

  • Özgürlük: Evinde bakılan inşalarda özgülük duygusu çok daha baskındır. Kendilerini özgür hissederler,.
  • İç huzuru: Birçok aile üyesi, özellikle yakınlarda yaşamıyorlarsa, sevdikleri için endişelenebilir. Bir bakıcı, aile üyelerine ve yaşlılara hak ettikleri iç huzurunu sağlayabilir. Bakıcılar, onları güvenli ve sağlıklı tutmak için yaşlılarla birlikte olabilir. Sevdiğiniz kişinin yanında güvendiğiniz bir bakıcıya sahip olmak büyük bir rahatlama olabilir.
  • Maliyet: 7/24 bakıcı tutmak, genellikle bir tesise taşınmaktan daha ucuzdur. Yaşlılar ayrıca belirli saatler için bakıcı tutmayı seçebilirler, böylece ihtiyaç duymayabilecekleri saatlerce bakım için ödeme yapmak yerine ihtiyaç duyduklarında bakım alırlar. Evde bakım, sigorta poliçenizde kapsanabilir, bu da maliyeti daha da düşürür.

Bir bakıcı tutma nedeniniz ne olursa olsun, evde bakımın yerinde yaşlanmak isteyen yaşlılar için harika bir seçenek olduğunu biliyoruz. 

 Konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Google arama motorunu kullanarak sitemiz içeriğinde arama sağlayabilirsiniz. Farklı iş fikirleri hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz iş fikirleri kategorimize göz atın lütfen

Kimler bakıcı olarak kabul edilir?

Kendilerine bakmak için yardıma ihtiyacı olan insanlara bakım veren kişi . Örnekler arasında çocuklar, yaşlılar veya kronik hastalıkları olan veya engelli hastalar yer alır. Bakıcılar sağlık uzmanları, aile üyeleri, arkadaşlar, sosyal hizmet uzmanları veya din adamları olabilir.

2 tip bakıcı nedir?

Çoğu aile bakıcısı , sevdikleri birinin bakım gereksinimlerine yardımcı olmak için zamanlarını ücretsiz olarak gönüllü olarak verir. Bir bakım alıcısına bakım sağlamak için profesyonel bir bakıcı tutulur. Bu bakıcılar, evde veya bir tesiste tıbbi veya tıbbi olmayan bakım sağlayabilir

Bir bakıcının nitelikleri nelerdir?

Sabır. Bakıma ihtiyacı olan kişilerin basit görevleri tamamlaması genellikle daha uzun sürer. 
Şefkât. 
Empati ve anlayış kesinlikle gereklidir. 
Mizah. 
Mevcut Olmak. 
Detay odaklı. 
Yardımı Kabul Edebilir. 
Sınırları Koymaya İstekli. 

Bakıcılık bir meslek midir?

Profesyonel bir kişiye bakan insan olmak ödüllendirici bir kariyer olabilir, ancak aynı zamanda ağır ve zor bir iştir, hazırlıklı değilseniz yorucu ve yalnızdır . Amacımız, becerilerinizi tazeleyen eski bir asker veya bakıcılık konusunda yeniyseniz, kendinize güvenebilmeniz için profesyonel beceriler öğrenmenize yardımcı olmaktır.

Bakım verenler neden önemlidir?

Bakım verenler, kendilerine olduğu kadar hastalara da destek ve cesaret vermek gibi önemli bir görevle görevlendirilmiştir . Hasta ve bakıcı arasındaki ilişkide iletişim çok önemlidir. Duyguları açıkça paylaşmak ve duruma karşı empatik kalmak önemlidir.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Instagram Canlı Yayın Para Kazanma

Instagram Canlı Yayın Para Kazanma

Instagram Canlı Yayın Para Kazanma yeni bir şey özellik değil. Henüz tüm kullanıcılara açılmayan bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir