Yeni Haberler
Çekiç Formasyonu

Çekiç Formasyonu Nedir, Ne Anlama Gelir? Ters, Tepede, Yükselen Çekiç Formasyonu

Çekiç Formasyonu yapısını siz değerli finansalbilgiler okuyucularımıza ne olduğunu ve ne işe yaradığını anlatıyoruz. Çekiç mum kalıpları herhangi bir coin borsasında, coin grafiklerini yorumlarken kullanılan oldukça yaygın tekniklerden birisidir. Sadece kripto paralarda kullanılmakla kalmayıp; hisse senetlerinde, endekslerde, tahvillerde ve forex ticaretlerinde de oldukça sık kullanılmaktadır.

Çekiç mumlar, bahsettiğimiz herhangi bir alanda düşüş ve yükselişten sonra traderların potansiyel yükselmeyi fark etmelerine yardımcı olabilmektedir. Ortam koşullarına ve borsanın anlık durumuna bağlı olarak, bu mum kalıpları bir düşüş hareketinin sonrasında bir yükselişin tersine döndüğünü veyahut bir yükseliş hareketinden sonra düşüş eğiliminin tersine döndüğünü gösterebilir. Diğer teknik göstergelerde doğru şekilde yorumlandıktan sonra çekiç mumları, traderlara uzun pozisyonda mı yoksa kısas pozisyon da mı taraf alacaklarını belirlemekte oldukça yardımcı olmaktadır.

Çekiç Formasyonu yapısında bilmeniz gereken belli başlı bilgiler bulunmaktadır. Çekiç Formasyonu biraz geometriye benzemektedir. Önemli olan; grafikte bu formasyonu görebilmektir keza geometride de olduğu gibi. Yükselen çekiç mumları, piyasada olmuş bir düşüş vaktinden sonra ortaya çıkar diyebiliriz. Bunun yanında bu formasyonlara çekiç ve ters çekiç formasyonu denmektedir.  Çekiç mumlarının düşüş varyasyonları olarak söyleyebileceğimiz birkaç farklı isim vardır bunlar; bir yükseliş vaktinden sonra ortaya çıkan asılı adam ve kayan yıldız formasyonudur.

Çekiç Formasyonu Nedir?

Çekiç Formasyonu Nedir?
Çekiç Formasyonu Nedir

Çekiç Formasyonu çeşitli para akışının olduğu bölgelerde oldukça sık kullanılan ve doğruluk oranı oldukça yüksek olan tekniktir. Trade yapan kişilerin -yani trederların- fiyat grafik hareketlerini gözlemlerken sonuçların olası potansiyelini ölçmek için kullanılan ve doğruluk oranı oldukça yüksek olan mum formasyonlarından biridir.

Temel analiz bilgilerine ve bu alanda ki diğer analiz araçlarına sahip olduktan sonrası oldukça kolay olmaktadır. Grafik okumada belirli bir seviyeye sahipseniz ve iyi bir eğitim almışsanız Çekiç Mum Formasyonu oldukça işinize yaracak bir yöntemdir.

Mum Formasyonu Nasıl Çalışır?

Herhangi bir mum grafiğinde, her mum, işlem yapacağınız hissenin, ayarlarından kaç saatlik bir grafik olmasını bağlıdır. Ayarlardan grafiğin çizilmesini günlük olarak seçerseniz, her mum bir günlük alım satım faaliyetini temsil eder. 12 saatlik bir grafiğe bakmak isterseniz yine ayarlardan değiştirirsiniz ve her mum 12 saatlik alım satım işlemlerini temsil eder. Bu sizin ne borsasında, hangi coin, hisse senedi vb. şeylere baktığınıza göre değişecek bir durumdur.

Mum Formasyonu
Mum Formasyonu

Mumlar belirli bir açılış ve kapanış fiyatına sahip olmaktadır. Ayrıca, baktığınız dönem içerisinde çıkmış olduğu en yüksek ve düşmüş olduğu en düşük fiyatı gösteren fitilleri bulunmaktadır.

Çekiç Mum Formasyonu Nedir?

Çekiç Mum Formasyonu Nedir‘e verilebilecek en iyi cevap: Bir mum’da küçük bir gövde, uzun bir alt fitil bulunmaktadır, bunlara sahip bir mum’a çekiç mum denebilir. Fitil, gövdeye göre oldukça uzundur, belirli bir uzunluk vermek gerekirse; gövdenin en az iki katı uzunluğunda olmaktadır. Uzun alt fitil, alıcı kişilerin açık fiyatın üzerine çıkarmadan önce satıcı kişilerin fiyatı aşağı ittiğini gösterir. Çekiç Mum Formasyon’unda kapanış ücreti açılış ücretinin üzerinde olduğunda bir yükseliş mum çekici oluşur, bu da alıcı kişilerin o ticaret vaktinin bitiminden önce piyasa üzerinde kontrol sahibi olduğunu göstermektedir.

Ters Çekiç Mum Formasyonu

Ters Çekiç Mum Formasyon‘unda ise açılış ücreti kapanış ücretinin altına düştüğünde oluşan şekle ters çekiç denir. Adı üzerinde görünümü ters çekice benzemektedir. Gövdenin üzerindeki uzun gölge, ücreti yükseltmeye çalışan bir satın alma baskısı olduğunu gösteriyor, ancak mum kapanmadan önce sonunda geri çekildi. Normal çekiç, mum kadar kazandırmasa da, ters çevrilmiş çekiç iyinin habercisi olarak bir düşüş zamanından sonra ortaya çıkan bir kurtarıcı, bir yukarı dönüş formasyonudur.

Ters Çekiç Mum Formasyonu
Ters Çekiç Mum Formasyonu

Asılı Adam Mum Formasyonu

Asılı Adam Mum Formasyonu diğer formasyonların aksine görmesi biraz daha zor bir formasyondur. Bu formasyon’a Ayı çekiçli şamdan asılan adam da denmektedir. Açılış ücreti kapanış ücretinin üzerinde olduğunda oluşur ve kırmızı bir mumla sonuçlanır. Bir düşüş çekici üzerindeki gölge, bize pazarın satış baskısı yaşadığını anlatır ve bu da aşağı yönde olası bir geri dönüş olduğunu gösterir.

Asılı Adam Formasyonu
Asılı Adam Formasyonu

Kayan Yıldız Mum Formasyonu

Kayan Yıldız Mum Formasyonu bu isminin yanında Düşen ters çekici, kayan yıldız şamdanı olarakta bilinmektedir. Normal bir ters çevrilmiş çekiç gibi görünse de, yükselişten daha çok olası düşüş eğilimini göstermektedir. Başka bir deyişle, kayan yıldız şamdanları, iyi bir yükseliş vaktinden sonra oluşan, ters çevrilmiş çekiçlere benzemektedir. Açılış ücreti kapanış ücretinin üzerinde olduğunda oluşurlar ve gölge, yukarı yönlü piyasa hareketinin sona erebileceğini gösterir.

Kayan Yıldız Formasyonu
Kayan Yıldız Formasyonu

Boğa çekiç mumları, düşüş vakitleri sırasında ortaya çıkar ve olası bir ücret tersine dönüşünü göstererek düşüş vaktinin altını işaret eder. Alım satımda çekiç şamdanlarını tam verimle kullanmak için bizim baktığımızdan önce oluşan şamdanları iyi analiz etmeli ve onları göz ardı etmemeliyiz. Tersine çevirme modeli, ortama ve piyasaya bağlı olarak ya atılır ya da onaylanır.

Çekiç Formasyonu Desenlerinin Güçlü ve Zayıf Yönleri

Her şamdan modelinin artıları ve eksileri bulunmaktadır. Hiçbir işte %100 garanti olmadığı gibi bu işte de ne kadar teknik analiz aracı veya göstergesi kullansakta bunlar finansal piyasada bize %100 kazanma garantisi vermemektedir. Çekiç şamdan grafiği teknikleri, hareketli ortalamalar, trend çizgileri, RSI, MACD ve Fibonacci gibi diğer algoritma v araçları ile kullanıldığında daha garanti sonuçlar verme eğilimindedir. İçeriğimize ek olarak finansalbilgiler okuyucuları için çekiç formasyonunun güçlü ve zayıf yanlarından da bahsetmek istiyoruz.

Çekiç Formasyonu Yapısının Güçlü Yanları

Çekiç formasyonu yapısının traderlar için belli başlı önemli yanları vardır. Bunlardan en önemlilerini belirtmek gerekecek olursa;

  • Çekiç şamdan deseni, herhangi bir para akışı olan borsada trend dönüşlerini tespit etmek için kullanılabilir.
  • Traderlar, çekiç mumlarını günlük, aylık, haftalık, saatlik şekilde ayarlayabildikleri için bu kullanıcılarına oldukça fazla avantaj sağlamaktadır.

Çekiç Formasyonu Yapısının Zayıf Yanları

Çekiç formasyonu yapısının önemli yanları olduğu kadar bazı zayıf tarafları vardır. Traderların bunlara dikkat etmesi şarttır. Bunları da siz değerli ziyaretçilerimize belirtelim;

  • Çekiç mum formasyonları ortam ve piyasa koşullarına bağlıdır. Trend dönüşlerinin gerçekleşeceğine dair bir garanti yoktur. Bu belirsizlik yüzünden, kazanma oranını yüksek tutmak için bu teknikleri kullanırken iyi bir araştırma gerekmektedir.
  • Çekiç mum formasyonları diğer piyasa analiz araçlarını kullanmadan, sadece çekiç mum formasyonu kullanmak çok güvenilir değildir. Yatırımcılar, bu formasyonların yanında diğer piyasa analiz araçları ve eğitimlerini kullanarak başarı şanslarını oldukça yükseltebilir. Tek başına kullanmak riskli olabilmektedir.

Bu içeriğimizde siz değerli kullanıcılarımıza çekiç formasyonunu tanıttık. Bir başka içeriğimizde görüşmek üzere.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

İlginç İş Fikirleri

İlginç İş Fikirleri

İlginç İş Fikirleri neler diye düşünenler için yeni iş fikirleriyle harekete geçmek isteyen ve bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir