Yeni Haberler
Mülk Yöneticisi Nedir? Ne İş Yapar? Mülk Yöneticisi Kaç Para Kazanır?
Mülk Yöneticisi Nedir? Ne İş Yapar? Mülk Yöneticisi Kaç Para Kazanır?

Mülk Yöneticisi Nedir?

Mülk yöneticileri, bir mal sahibi için mülk kiralama işlemlerinin operasyonlarını, bakımını ve yönetimini yürütmek için işe alınır. Diğer görevlerin yanı sıra işleri, kiralamaları pazarlamayı ve kiracıları bulmayı, vergileri ve genel giderleri karşılarken kira oranlarının rekabetçi olmasını sağlamayı, kirayı tahsil etmeyi ve kiralama yasalarına uymayı içerir.

Tam sorumlulukları, yönetilen mülkün türüne, aldıkları ödeme miktarına ve yönetim sözleşmesinin şartlarına göre değişecektir. Bir mülk yöneticisinin kiralık mülk sahiplerine yardımcı olmak için üstlenebileceği bazı önemli roller vardır.

Mülk Yöneticisi Nedir?

Mülk yöneticileri, ister finansal ister çekici yaşam koşulları sağlamaya dayalı olsun, isterse her ikisi de olsun, bir kiralamanın sahibinin verdiği rehberliğe göre işletilmesini sağlama konusunda uzmanlaşmış kişilerdir.

Rehberlik farklı şekillerde olabilir – kurumsal mülk sahipleri mülkleri için görev ve geniş görüşlülük beyanları yayınlayabilirken, bireysel mal sahipleri mülkle ilgili hedefleri hakkında sözlü rehberlik verebilir.

Yönetici, sorumlu kiracıların mülkü işgal etmesini, ödemelerin zamanında alınmasını, bütçelerin takip edilmesini ve kiralamanın uygun şekilde yapılmasını sağlar.

Birden fazla kiralık mülkün sahipleri, mülkü yönetmek için profesyonel yardıma ihtiyaç duyacaktır. İşte burada emlak yöneticileri devreye giriyor.

Mülk Yöneticisi Nasıl Çalışır?

Ayrıca, kiracıları denetlemek, güvenlik mevduatlarını ele almak, kira sözleşmelerini feshetmek, tahliyeleri yürütmek ve mülk güvenliği standartlarına uymak için yasal yöntemlere ilişkin eyalet ve ulusal yasalara derinlemesine aşina olmaları gerekir.

Mülk Yöneticisi Nasıl Çalışır?

Bu nedenlerle, bazı eyaletler mülk yöneticilerinin lisanslı emlak komisyoncuları olmasını şart koşuyor. Bu durumda, bir mülk sahibinin mülkünün yasal olarak yönetildiğinden emin olmak için bir komisyoncu tutması gerekecektir.

Diğer eyaletler, yöneticilerin emlakçılar yerine mülk yönetiminde lisans almasına izin verirken, bazıları lisans gerektirmez. Lisanslamaya ek olarak, mülk yöneticileri farklı uzmanlık ve deneyimlerle gelir.

Mülk Yöneticisi Kira Ayarı

Kira belirlemek, herhangi bir ev sahibinin temel sorumluluğudur. Bu nedenle, bir ev sahibinin bir mülk yöneticisine devredeceği en yaygın işlerden biridir. Mülk yöneticisi, kiracıları mülke çekmek için rekabetçi kira fiyatları belirler. Genellikle bu, bölgedeki karşılaştırılabilir mülklerin araştırılmasıyla yapılır – bu, kiracılar için çekici kalması için en az yılda bir kez yapılmalıdır.

Mülk Yöneticisi Kira Toplama

Mülk yöneticisi ayrıca kiracılardan kira toplamak için bir sistem kurar. Optimum nakit akışını sağlamak için, mülkün aylık giderlerinin ödenebildiğinden emin olmak için bir tahsilat tarihi belirlediler ve gecikme ücreti politikalarını katı bir şekilde uyguladılar.

Mülk Yöneticisi Tarama Kiracıları

Mülk Yöneticisi Mülkiyet yönetimi Mülk yöneticisi mülkü güvenli ve yaşanabilir  şekilde kalmasını sağlamak için görevini icra etmektedir. Her türlü tadikat ve onarımlar da dâhil olmak üzere mülk yöneticileri her türlü işten ana sorumlu olarak görev alır.  normalde kiracılar tarafından mülk sahibi olarak görülen kişilerdir.

Mülk Yöneticisi Mülkiyet yönetimi

Mülk yöneticisi mülkü güvenli ve yaşanabilir durumda tutmalıdır. Mülk yöneticileri, düzenli bakım ve acil onarımlar da dâhil olmak üzere mülkün fiziksel yönetiminden sorumludur.

Müteahhitler ve diğer tamirciler tarafından yapılan işlerin standartlara uygun olduğundan ve işlerini zamanında tamamlayıp tamamlamadıklarından emin olmak için denetlenmelidir.

Mülk Yöneticisi Bütçeyi Yönetmek

Mülk yöneticileri, binanın bütçesini yönetmekten ve tüm önemli kayıtları tutmaktan sorumlu olabilir.

Yönetici, bina için belirlenen bütçe dâhilinde faaliyet göstermelidir. Bina sakinlerinin (kiracıların) veya fiziki yapının (yatırım malı) tehlikede olduğu bazı acil durumlarda, bütçeyi düşünmeden onarım emri vermek için veya benzer şekilde muhakemelerini kullanabilirler.

Mülk yöneticileri, gelir, vergi ve yatırım amaçları için doğru defter tutmayı sağlamak için kabul edilen muhasebe uygulamaları konusunda bilgili olmalıdır.

Mülkle ilgili kapsamlı kayıtlar muhasebe amaçları için önemlidir. Kayıtlar tüm gelir ve giderleri içermelidir; teftişlerin listesi, imzalanmış kira sözleşmeleri vb. belgelerdir.

Mülk Yöneticileri Türleri

Ticari mülk yöneticileri, ticari amaçlar için kullanılan gayrimenkullerde uzmanlaşmıştır. Bu yöneticiler, endüstriyel binalarda veya idari tip alanlarda iyi bilgili olabilirler.

Mülk Yöneticileri Türleri

Çok aileli mülk yöneticileri, apartman kompleksleri gibi tesisleri yönetmeye alışkındır. Bu uzmanların iyi müşteri hizmetleri becerilerine ve durumları azaltma becerisine sahip olması ve ayrıca bir mülk yöneticisinin olağan görevlerini yerine getirmesi gerekir.

Tek ailelik ev mülk yöneticileri, yatırımlarını elinde tutan ve ek gelir için kiralayan gayrimenkul yatırımcıları için çalışır. Bu tür yatırımcılar genellikle ev satın almama eğiliminin olduğu askeri bir topluluk gibi konut cirosunun yüksek olduğu bölgelerde ev satın alırlar.

Mülkün tüm yönlerinin ele alındığından ve mülk yaşanırken bu değerin korunduğundan emin olmak için mülk yöneticileri tutarlar.

Sonuç Olarak;

Mülk yöneticileri, kiralık mülklerin günlük işlemlerini yürütür. Sorumlulukları şunlardır:

  • Kiralamayı ayarla ve idare et
  • Kiracılar için pazar ve ekran
  • Kiracı sorunlarını ele alın
  • Bakım planlayın ve takip edin
  • Finansmanı ve kayıtları yönetin

 Konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Google arama motorunu kullanarak sitemiz içeriğinde arama sağlayabilirsiniz. Farklı iş fikirleri hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz iş fikirleri kategorimize göz atın lütfen

https://www.youtube.com/watch?v=6tSgKQXSY1I

 

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Instagram Canlı Yayın Para Kazanma

Instagram Canlı Yayın Para Kazanma

Instagram Canlı Yayın Para Kazanma yeni bir şey özellik değil. Henüz tüm kullanıcılara açılmayan bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir