Yeni Haberler
Sosyal Medya Yönetimi 2022
Sosyal Medya Yönetimi 2022

Sosyal Medya Yönetimi 2023

Sosyal Medya Yönetimi 2022 İster bir dijital pazarlama ajansı veya bir araç seti yardımıyla, sosyal medya yönetimine nasıl yaklaşırsanız yaklaşın, sosyal medya yönetiminin tanımından daha fazlasını anlamak esastır. Neleri içerdiğini ve bunun şirketiniz için nasıl başarılı olacağını bilmek istiyorsunuz.

Bu nedenle, Sosyal Medya Yönetimi 2022 kılavuzu, sosyal medya profillerinizi yönetmeye ve sosyal medya pazarlamasının temellerinde uzmanlaşmaya başlamak için ihtiyacınız olan her şeyi kapsar  Başlamak için okumaya devam edin.

Sosyal medya yönetimi nedir?

Sosyal medya yönetimi, Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında yayınladığınız içeriği oluşturma, yayınlama ve analiz etme ve bu platformlardaki kullanıcılarla etkileşim kurma sürecidir. Ücretsiz ve ücretli araçların yanı sıra profesyonel sosyal medya yönetimi hizmetleri ile sosyal medya yönetimini kolaylaştırabilirsiniz.

Sosyal medya yöneticisi nedir?

Bir  sosyal medya yöneticisi , bir sosyal medya ajansında danışman, şirket içi çalışan veya ekip üyesi olarak çalışıyor olsun  , sosyal medya pazarlaması , reklamcılığı ve yönetimi konusunda yetenekli bir profesyoneldir  . Takipçilerinizi veya sosyal medya gelirinizi artırmak gibi sosyal medya hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olurlar.

Sosyal Medya Yönetimi 2022

Sosyal medya yönetimi neden önemlidir?

Sosyal medya yönetimi, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli avantajlar sunar:

 • Maliyet:  Pazarlama bütçeniz ne olursa olsun, sosyal medya uygun maliyetli bir girişimdir . Sosyal medya ağlarına katılmak, içerik göndermek, kullanıcı yorumlarına yanıt vermek ve daha fazlası ücretsizdir. Sosyal medya reklamcılığı bile, hedef kitlenize ulaşmak ve çevrimiçi bir takipçi kitlesi oluşturmak için karlı bir kanal sunar.
 • Erişim:  Facebook’tan LinkedIn’e kadar sosyal medya ağları sizi dünyanın her yerinden kullanıcılarla bağlayabilir. Niş kitlelere ulaşmak için Pinterest gibi sosyal medya platformlarını da kullanabilirsiniz. Geleneksel pazarlama ve reklamcılık, erişim – veya fiyat – veya sosyal ile eşleşemez. Bu nedenle sosyal medya yönetimi işletmeler için olmazsa olmazlardandır.
 • Kullanıcılar:  Sosyal medyayı pazarlama stratejinize dahil etmek, pazarlama girişimlerinizi kullanıcı davranışıyla uyumlu hale getirmenize olanak tanır. Örneğin,  insanların %74’ü  artık satın alma kararları verirken sosyal medyayı kullanıyor. Ayrıca  , insanların %80’i  satın alma konusunda sosyal medya aracılığıyla tavsiye alıyor.
 • Performans:  Pazarlamacılar ve işletme sahipleri, sosyal medya pazarlaması ve reklamcılığının performansı konusunda hemfikirdir. Şirketler sosyal medya aracılığıyla markalarını oluşturabilir ve hatta potansiyel müşteriler ve satışlar üretebilir. Örneğin, işletmeler arası (B2B) pazarlamacıların neredeyse %45’i Facebook aracılığıyla bir müşteri kazandı.

Sosyal medyanın birçok avantajı ile  pazarlama stratejiniz için düşünmeye değer.

Mükemmel bir sosyal medya varlığıyla kararlarını kolaylaştırın. Bugün herhangi bir yükümlülük içermeyen bir teklif talep ederek markanızın nasıl seviye atlayabileceğini görün.

https://www.youtube.com/watch?v=B7YDLWSr1B4

Sosyal medya yönetimi hangi platformları kapsıyor?

Aşağıdaki işletmeler için sosyal medya sitelerindeki videoyu izleyin ve ardından sosyal medya yönetimi kapsamındaki platformlar hakkında daha fazla bilgi almak için okumaya devam edin.

https://www.youtube.com/embed/DN299I9iO78?feature=oembed&rel=0&enablejsapi=1&origin=https%3A%2F%2Fwww-webfx-com.translate.goog Ortak bir takip sorusu, “Sosyal medya yönetimi nedir?” dahil olan platformlarla ilgilidir. Zamanınızı ve kaynaklarınızı işinize en fazla değeri sunan sosyal medya ağlarına odaklamak istediğiniz için bu akıllıca bir soru.

Sosyal medya yönetimi için en yaygın platformlardan bazıları şunlardır:

Sosyal Platformlar

 1. Facebook
 2. heyecan
 3. Instagram
 4. LinkedIn
 5. Youtube
 6. Pinterest

Facebook

Günlük  yaklaşık iki milyar kullanıcısı olan Facebook, devasa bir sosyal medya ağıdır. Bu nedenle sosyal medya yönetimi hizmeti sunan ajanslar, Facebook’ta sadece uzmanlaşmakla kalmayacak, aynı zamanda kitle çeşitliliği nedeniyle de önerecektir.

Sosyal medya pazarlaması için Facebook hakkında daha fazla bilgi edinin:

 • Demografi:  Facebook, yaşlılar ve gençlerden erkeklere ve kadınlara kadar birçok farklı demografiye erişim sunar. Ayrıca,  ABD’deki yetişkinlerin %50’sinden fazlası  Facebook’u günde birden çok kez kullanıyor ve bu da hedef kitlenizin farklı kesimleriyle bağlantı kurmanıza olanak tanıyor.
 • Kullanım Alanları:  Sosyal medya yönetimi açısından bakıldığında, Facebook mevcut ve gelecekteki müşterilerle ilişkiler kurmak için kullanışlıdır. Ayrıca, gelecekteki satın almaları teşvik edebilecek marka sadakati oluşturmaya da yardımcı olabilir.
 • Avantajlar:  Facebook’un en büyük avantajı, fotoğraflardan videolara ve metne kadar çok çeşitli reklam ve içerik biçimlerine sahip olmasıdır. Daha da iyisi,  işletmeler arası (B2B) pazarlamacıların %40’ından fazlası için yeni müşterilere yol açtı.

Sektörünüz veya hedefleriniz ne olursa olsun, sosyal medya stratejinizde Facebook’u kullanmayı bekleyin.

Aylık 330 milyon kullanıcısıyla Twitter, Facebook ile  aynı erişimi sunmuyor. Bununla birlikte, işletmenize günlük olarak markalarla etkileşime giren bir grup kullanıcıya erişim sağlar. Hedef kitlenize bağlı olarak, bu bir avantajdır.

Sosyal medya pazarlaması için Twitter hakkında daha fazla bilgi edinin:

 • Demografi:  ABD’li yetişkinlerin %25’inden azı  Twitter kullanıyor, ancak sosyal medya platformu 18 ila 29 yaş arasındaki kullanıcılara rekabetçi erişim sağlıyor —  Twitter kullanıcılarının %40’ından fazlası  bu yaş grubundan. Ayrıca, platformda günde birkaç kez aktif olma olasılıkları daha yüksektir.
 • Kullanım Alanları:  Facebook’tan farklı olarak, Twitter daha çok haberlere odaklanır. Ayrıca, ister marka ister tüketici olsun, kullanıcılar arasındaki iki yönlü konuşmaları vurgular. Hedef kitlenizle etkileşim kurmak istiyorsanız Twitter iyi bir seçenektir.
 • Avantajlar:  Twitter’ın bir avantajı kullanıcılarıdır – aktif ve diğer kullanıcılarla etkileşim kurmaktan mutlular. Twitter ayrıca belirli bir hedef kitleye sahiptir; bu, hedef pazarınızda 18 ila 29 yaş arasındaki kişiler olduğunda yardımcı olur.

Twitter her şirket için değildir, ancak belirli sektörlerdekilere değer sunar.

Instagram

Aylık yaklaşık bir milyar kullanıcısıyla Instagram ,  sosyal medya yönetim hizmetleri için yeni bir standart haline geliyor. Videoların yanı sıra görüntülere de odaklanması, şirketleri kitlelerini yakalamak ve onlarla etkileşime geçmek için yaratıcı yollar bulmaya teşvik ediyor.

Sosyal medya pazarlaması için Instagram hakkında daha fazla bilgi edinin  :

 • Demografi:  Instagram, 18 ila 29 ve 30 ila 49 yaş arasındaki kullanıcılarla bağlantı kurmak için birinci sınıf bir platformdur. 18 ila 29 yaş arasındaki  Amerikalıların %70’inden fazlası  Instagram kullanıyor — 30 ila 49 yaş arasındaki kullanıcılar için bu sayı yaklaşık 50’dir. %.
 • Kullanım Alanları:  Facebook gibi Instagram da tüketicilerle ilişki kurmak ve onlarla etkileşim kurmak için kullanışlıdır. Sektörünüze bağlı olarak, yeni potansiyel müşteriler oluşturmak için Instagram’ı da kullanabilirsiniz. Bu nedenle perakende, eğlence ve güzellik işletmeleri genellikle platformu kullanır.
 • Perks:  Instagram’ın bir yararı, kullanıcıların platformu kullanmayı sevmesidir. Bu nedenle  , yaklaşık %60’ı  günde birden çok kez check-in yapar, bu da kullanıcıların yalnızca gönderilerinizi görme değil, aynı zamanda onlarla etkileşim kurma şansını da artırır.

Belirli pazarlar için Instagram, sosyal medya stratejinizde olmazsa olmaz bir platformdur.

LinkedIn

Dünyanın en büyük profesyonel sosyal ağı olan LinkedIn,  774 milyondan fazla kullanıcıya erişim sunuyor . Bu nedenle, adayları işe almak ve kendilerini bir endüstri lideri olarak kurmak isteyen işletmeler için ideal bir platformdur.

Sosyal medya pazarlaması için LinkedIn hakkında daha fazla bilgi edinin  :

 • Demografi:  LinkedIn, üniversite mezunları arasında popüler bir platformdur –  yarısından fazlası  ağı kullanır. Daha da iyisi,  LinkedIn kullanıcılarının %90’ı  aynı zamanda Facebook’ta, bu da stratejiniz her iki platforma da odaklanıyorsa faydalıdır.
 • Kullanım Alanları:  Twitter gibi LinkedIn de şirket duyuruları veya sektöre özel haberler gibi haberlerle ilgili materyalleri paylaşmak için kullanışlıdır. Ayrıca diğer şirketlerle ilişkiler geliştirmenize ve  içerik pazarlaması yoluyla itibarınızı artırmanıza yardımcı olabilir .
 • Perks:  LinkedIn, işletmeler için, özellikle B2B operasyonları için birkaç avantaj sunar. Sosyal medyadan gelen B2B müşteri adaylarının  %80’i LinkedIn’den geliyor . Bu nedenle  pazarlamacıların %60’ından fazlası  bunun işleri için en etkili platform olduğunu düşünüyor.

Hedeflerinize, pazarınıza ve operasyonlarınıza bağlı olarak LinkedIn çeşitli avantajlar sunabilir.

Youtube

İki  milyardan fazla kullanıcısı olan YouTube, ABD’deki yetişkinlerin %80’inden fazlasına erişim sunuyor   Buna karşılık, işletmeler YouTube hesaplarıyla nasıl yapılır videoları oluşturmaktan kamera arkası materyallerini sergilemeye kadar daha fazlasını yapıyor.

Sosyal medya pazarlaması için YouTube hakkında daha fazla bilgi edinin  :

 • Demografi:  Facebook gibi, YouTube da 18 ila 65 yaş ve üstü arasında geniş bir kullanıcı yelpazesine sahiptir. 65 yaş ve üstü kişilerin %49’u bile   YouTube’u izlerken, 50-64 yaşındakilerin neredeyse %83’ü platformu ziyaret ediyor.
 • Kullanım Alanları:  YouTube ile şirketiniz kullanıcılara bilgilendirici içerik sağlayabilir. Birkaç örnek, ürünlerinizle ilgili nasıl yapılır videolarının yanı sıra sektörünüz veya hizmetlerinizle ilgili açıklayıcı videoları içerir. Bunlar, kullanıcının marka bilinirliğini artırabilir ve dönüşümlere yol açabilir.
 • Perks:  YouTube’un kayda değer bir yararı,  diğer tüm sosyal medya platformlarından  , hatta Facebook’tan daha fazla dönüşüm sağlamasıdır. Bu, özellikle yüksek fiyatlı bir ürün sunuyorsanız, şirketiniz için büyük kazançlar sağlayabilir.

Diğer sosyal medya kuruluşlarından daha fazla zaman alan YouTube, yatırıma değer.

Pinterest

Aylık 450 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip olan Pinterest,  dolap üreticileri, giyim mağazaları ve çiçekçiler gibi güçlü bir görsel odaklı şirketlere hedef kitlelerindeki insanlarla bağlantı kurma şansı sunuyor.

Sosyal medya pazarlaması için Pinterest hakkında daha fazla bilgi edinin  :

 • Demografi:  Bu sosyal medya platformu , kadınların %40’ından fazlasının  ve erkeklerin yalnızca %16’sının Pinterest kullandığı güçlü bir kadın kitleye sahiptir  . 18-64 yaş grupları için, ABD’li yetişkinlerin %30 ila %40’ı platformu kullanırken, 65 yaş ve üzerindekiler için kullanım %18’dir.
 • Kullanım Alanları:  Pinterest, ürününüzü promosyonsuz bir şekilde sergilemek için mükemmeldir. Örneğin, ürünlerinizin kullanım alanlarını ve özelliklerini ön plana çıkarabilirsiniz. Ürünlerinizi daha fazla tanıtmak için etkileyicilerle bile bağlantı kurabilirsiniz.
 • Avantajlar:  Pinterest’in bir avantajı, kullanıcıların gelecekteki satın almaları planlamak için ona güvenmesidir ve bir çalışma,  Y kuşağının %85’inden fazlasının  bu amaç için kullandığını keşfeder. Sonuç olarak, zaten satın almayı planlayan tüketicilerle bağlantı kuruyorsunuz.

Hedef kitlenize bağlı olarak Pinterest, sosyal medya yönetimi hizmetleriniz için bir varlıktır.

Ajanslar uzmanlaştıkları platformlarda farklılık gösterecek olsa da, WebFX birkaç sosyal medya platformuna odaklanmaktadır. Sosyal medya yönetimi hizmetlerimiz  Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn ve Pinterest için mevcuttur . 

En iyi sosyal medya yönetim araçları

Sosyal medyayı kullanmaya başlama konusunda heyecanlıysanız,  sosyal medya yönetim araçlarıyla deneyiminizi (ve üretkenliğinizi ) daha da iyi hale getirebilirsiniz. Bu ücretli ve ücretsiz araçlar, içerik planlamanıza, yorumlara yanıt vermenize ve daha pek çok şeye yardımcı olabilir.

En iyi sosyal medya yönetim araçlarından birkaçı şunları içerir:

 • Buffer :  Ücretli bir araç olan Buffer, sosyal hesapları yönetmenize, bir gönderi takvimi oluşturmanıza, sosyal medya gönderilerini planlamanıza ve daha pek çok şeye yardımcı olabilir. Ayrıca, sosyal medya yönetimini sorunsuz hale getirmek için bir mobil uygulama olarak mevcuttur.
 • Hootsuite :  Diğer bir ücretli sosyal medya yönetim aracı olan Hootsuite, tüm sosyal medya platformlarınızı yönetmenize, kanallardaki kullanıcı sorularını ve yorumlarını yanıtlamanıza ve analitik yoluyla sosyal medya stratejinizin performansını izlemenize yardımcı olur.
 • CoSchedule :  Ücretli bir araç olan CoSchedule, sosyal medyanızı yönetmekten daha fazlasına odaklanır. Sosyal medya gönderilerinizi planlayın, içerik takvimleri oluşturun, blog gönderileri yayınlayın ve daha fazlasını yapın.

Mükemmel araç setini bulma konusunda daha fazla yardım için şu adrese göz atın:

Sosyal medya yönetimi neleri içerir?

Sosyal medya yönetimi neleri içerir?

https://www.youtube.com/embed/CNIeRj7_5f0?feature=oembed&rel=0&enablejsapi=1&origin=https%3A%2F%2Fwww-webfx-com.translate.goog Sosyal medya yönetiminin geniş tanımı nedeniyle, sosyal medya yönetiminin neler içerdiğini merak etmek doğaldır. Çabalarınızı nereye odaklamanız gerektiğini ve sosyal medyanın ne kadar zamana ihtiyacı olduğunu bilmek istiyorsunuz.

Genel olarak, sosyal medya yönetimi aşağıdakilere odaklanır:

 • Mevcut sosyal medya stratejinizi denetleme
 • Hedef kitlenizi araştırmak
 • Sosyal medya platformlarınızı seçmek
 • Sosyal medya stratejinizi oluşturmak
 • Sosyal medya profillerinizi tasarlama
 • Sosyal medya reklamlarınızı geliştirme
 • Sosyal medya içerik takviminizi oluşturma
 • Platforma özel sosyal medya içeriği oluşturma
 • Sosyal medya takipçilerinize yanıt verme
 • Sosyal erişiminizi büyütmek
 • Sosyal medya performansınızı izleme

Sosyal Medya Yönetimi 2022 ile alakalı İşletmelere yönelik bu sosyal medya yönetimi uygulamaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Instagram Canlı Yayın Para Kazanma

Instagram Canlı Yayın Para Kazanma

Instagram Canlı Yayın Para Kazanma yeni bir şey özellik değil. Henüz tüm kullanıcılara açılmayan bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir