Yeni Haberler
Web Geliştirici Nedir?
Web Geliştirici Nedir?

Web Geliştiricisi Nasıl Olunur? 2023 Maaşları Ne Kadar?

Web Geliştiricisi Nasıl Olunur, dünya çapındaki web’deki en önemli rollerden birini oynar. Bir sitenin görünümü bir web tasarımcısı tarafından belirlenirken, web geliştiricisi, işlevsel ve etkili bir web sitesi oluşturmak için son derece uzmanlaşmış araçlar ve teknik bilgi kullanır. Web geliştiricileri ticaret için çok önemlidir – iş kavramlarını pazarlanabilir gerçeklere dönüştürürler.

Web Geliştirici Nedir?

Web geliştiricileri web siteleri oluşturur. Ancak, web siteleri oluşturmak, günlük olarak başardıklarının yalnızca başlangıcı ve yarısıdır. Bir web sitesi tasarımcısı sitenin genel görünümünü oluştururken, geliştiricinin komut dosyası dillerini derinlemesine anlaması, farklı bileşenleri (ses, grafik, video ve metin) son kullanıcının erişebileceği uyumlu web biçimlerine dönüştürmelerine olanak tanır. 

Web geliştirme alanında, arka uç geliştirme, ön uç geliştirme ve tam yığın geliştirme dahil olmak üzere çeşitli uzmanlık alanları bulunur. Arka uç geliştiricileri, bir siteye “güç veren” teknolojiyi (veritabanı, sunucu ve sunucu tarafı uygulamaları) oluşturur ve sürdürür. Bu teknoloji, siteyi çalıştıran şeydir ve son kullanıcının deneyimleyip görmediklerinin bir parçasıdır. 

Bir ön uç geliştirici, CSS, Javascript gibi yazılımlar kullanır, ve tasarımcılar tarafından oluşturulan web sitesi ve web uygulaması tasarımlarını kodlamak için HTML. Tam yığın geliştiriciler (veya genel uzmanlar) her iki işlevi de yerine getirmek için eğitilmiştir.

Teknoloji her zaman tüketici taleplerini karşılamak için geliştiğinden ve ayarlandığından, web geliştiricilerinin güncel kalmaları ve mevcut yazılım programları, komut dosyası dilleri ve teknoloji eğilimleri konusunda eğitim almaları çok önemlidir. Sonuçta, bugün popüler olan gelecek hafta eski haberler olabilir. Bu bazen web geliştiricilerini zor durumda bırakabilir. 

Bir yandan, özellikle çevrimiçi dünyadaki olağanüstü büyüme ve web sitelerini kullanan kişi ve işletmelerin sayısı ile geliştiriciler yüksek talep görmektedir. Öte yandan, geliştiriciler, web (ve ilgili yeni teknolojiler) ışık hızında hareket ettiğinden ve her zaman ayak uydurmak neredeyse imkansız olduğundan, kendilerini yetersiz ve hayal kırıklığına uğramış bulabilirler.

Ancak, web sitesi geliştiricileri profesyonel olduklarından, güncel kalmak için yapabilecekleri, alandaki en son gelişmeleri listeleyen düzinelerce haber bültenini okumak da dahil olmak üzere yapabilecekleri birçok şey vardır. Six Revisions, Specky Boy, Onextrapixel ve Coding Horror veya Mozilla Hacks ve The Daily Nerd gibi bloglar ve RSS beslemeleri de geliştiriciler için klasik kaynaklar ve öğreticilerdir. Geliştiriciler, yerel bir teknoloji veya topluluk kolejinde sürekli eğitim kurslarına devam edebilir. Konferanslara katılabilir, diğer geliştiricilerle ağ kurabilir ve bir veya iki derneğe katılabilirler.

Bir web sitesi geliştiricisi olarak kariyer yapmakla ilgilenen kişiler, bilgisayar bilimi veya programlama konusunda güçlü bir geçmişe sahip olmalıdır. Adobe Photoshop ve Illustrator, GIT, CSS, HTML, WordPress, Javascript ve Jquery gibi Javascript eklentilerinde uzman olmalıdırlar. Firebug ve chrome geliştirme araçlarını da bilmeniz önerilir. 

Ayrıca arka uç geliştiricilerin PHP, FTP (dosya aktarım protokolü) ve Ruby’yi de bilmesi gerekir. Web siteleri birçok farklı cihazda görüntülendiğinden, geliştiricilerin duyarlı web sitelerini nasıl tasarlayacaklarını ve geliştireceklerini de bilmeleri gerekir. 

Web geliştiricileri, yalnızca bir web sitesi oluşturmak için gerekli olanı değil, ‘büyük resmi’ görmek için tasarım anlayışına sahip olmalıdır. Tasarım becerileri, düzen ve yazı tipi bilgisini ve renk teorisini içerebilir. Organize, yaratıcı ve esnek olmalılar, ve ekip ortamında çalışmaya ve meslektaşlarına yardım etmeye istekli. Efsanevi düzeyde sabır, mantıksal düşünme, iyi dil becerileri ve web sitelerini kişisel, orijinal ve işlevsel hale getirmek için müşterilerle çalışmaya istekli olmalıdırlar. 

https://www.youtube.com/watch?v=Xilbqe3R3Ic

Bu kişilerin grafik tasarım konusunda çok yönlü olmaları, SEO’yu anlamaları, multimedya yayınlama araçları ve pazarlama tekniklerini anlamaları da önemlidir; bunlar birlikte bir geliştiricinin özgeçmişini potansiyel müşteriler veya işverenler için daha çekici hale getirebilir.

Web Geliştirici Çalışma Ortamı ve İş Tanımı

Web Geliştirici Çalışma Ortamı ve İş Tanımı

Web sitesi geliştiricileri zamanlarının çoğunu bilgisayarlarda geçirdiklerinden, tipik çalışma ortamı bir ofis binasındaki bir ofis veya alandır (genellikle bir hücre). Ancak, giderek artan sayıda web geliştiricisi serbest meslek sahibidir ve ev ofislerinden çalışabilirler. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu (BLS), 2012 yılında yaklaşık 141.400 web sitesi geliştiricisinin çalıştığını ve bu geliştiricilerin yaklaşık dörtte birinin serbest meslek sahibi olduğunu bildirmektedir.

Bakınız: Podcasting Yaparak Para Kazanma 2022

Serbest çalışma, web sitesi geliştirme alıştırması yapmak için heyecan verici ve esnek bir yol olsa da, bir dezavantajı vardır. Serbest çalışanlar, her zaman istikrarlı ve güvenilir bir maaş için elverişli olmayan, işten işe çalışırlar. Serbest çalışmayı tercih etmek istemeyen veya deneyim kazanmak için bir şirket ortamında çalışmayı tercih eden kişiler, önemli sayıda endüstrinin tam zamanlı web geliştiricileri istihdam ettiğini bilmekten mutluluk duyacaktır. 

Aslında, BLS 2012 yılında bilgisayar sistemleri tasarımı ve ilgili hizmetler sektörlerinin tüm web geliştiricilerinin yüzde 16’sını istihdam ettiğini bildirdi. Web geliştiricileri kullanan diğer sektörler arasında veri işleme, barındırma, ilgili hizmetler ve diğer bilgi hizmetleri (yüzde 8); finans ve sigorta (yüzde 5); eğitim hizmetleri (yüzde 5); dini, hibe veren, sivil, mesleki ve benzeri kuruluşlar (yüzde 5).

Web sitesi geliştiricilerinin çoğu bir şirket veya büyük bir şirket için çalıştığından, bir ekip ortamında çalışabilmeli, ödün verebilmeli ve müşterilerle iletişim kurabilmelidir. Ayrıca günlük stresle başa çıkabilmeli ve iyi zaman yönetimi becerilerine sahip olmalıdırlar. Hatta bazı işverenler, web sitelerinin coğrafi konumları ne olursa olsun tüm kullanıcılarla etkili bir şekilde iletişim kurabilmesi için web geliştiricilerinin kültürel nüansları anlamasını bile tercih ediyor.

Web Geliştirici Eğitim ve Eğitim Gereksinimleri

Web Geliştirici Eğitim ve Eğitim Gereksinimleri

Web geliştiricileri için okul gereksinimleri sektöre ve çalışma ortamına bağlı olarak değişse de, BLS web sitesi geliştiricileri tarafından alınan en yaygın derece türünün web tasarımı veya yakından ilgili bir alanda önlisans derecesi olduğunu iddia eder. 

Bununla birlikte, daha ileri ve teknik pozisyonlarla veya web mimarı pozisyonlarıyla ilgilenenler, bilgisayar bilimi veya programlama alanında lisans derecesi kazanmaktan yararlanabilir, bu da daha odaklı bilgisayar ve teknik bilgi edinmelerini sağlar. Bu aynı zamanda, önlisans düzeyindeki birçok web tasarım programı yalnızca web geliştirmenin temellerine değindiği için de geçerlidir.

Ve birçok kişinin çevrimiçi bir eğitim yoluyla kendi kendilerine kodlamayı öğretebileceği doğru olsa da, web geliştirmede kodlamadan çok daha fazlası vardır ve örgün bir eğitim size çevrimiçi bir sınıfın yapamayacağı şekillerde yardımcı olabilir. 

Bilgisayar bilimi, programlama veya ilgili bir alanda bir Bilim Lisansı, uygulama ve hesaplama teorisinde size uygulamalı, derinlemesine bir deneyim verecektir. Üniversite programları aracılığıyla sunulan staj olanaklarından yararlanmak, öğrencilere pratik deneyim de kazandıracaktır.

Birçok işveren, adayların bir dereceye sahip olmasını ister; bu, onlara çalışanların web geliştirmenin içini ve dışını bildiği ve anladığı ve yardım için başkalarına bağımlı olmayacağı veya kapının hemen dışında büyük bir eğitime ihtiyaç duymayacağı güvenini verir. Ayrıca SQL ve Flash gibi multimedya araçlarını anlayan adayları tercih ederler. Bazı işverenler ayrıca geliştiricilerin hem bilgisayar derecesine sahip olmasını hem de grafik tasarım derslerinin tamamlanmasını tercih eder. Bu, özellikle geliştiricinin şirketin web sitesinin görünümüne dahil olması bekleniyorsa geçerlidir.

Konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Google arama motorunu kullanarak sitemiz içeriğinde arama sağlayabilirsiniz. Farklı iş fikirleri hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz iş fikirleri kategorimize göz atın lütfen

Bir web geliştiricisi tam olarak ne yapar?

Web geliştiricileri web siteleri oluşturur ve sürdürür . Ayrıca, bir web sitesinin hızının ölçüleri olan performans ve kapasite gibi sitenin teknik yönlerinden ve sitenin ne kadar trafiği kaldırabileceğinden de sorumludurlar. Ayrıca, web geliştiricileri site için içerik oluşturabilir.

Web geliştiricisi olmak ne demektir?

Web geliştiricisi, istemci-sunucu modeli kullanarak World Wide Web uygulamaları geliştiren bir programcı veya kodlayıcıdır . 
Uygulamalar genellikle istemci, PHP, ASP.NET (C#), Python, Node.js’de HTML, CSS ve JavaScript kullanır.

Bir web geliştiricisi olmak için hangi becerilere ihtiyacınız var?

Bilgisayar okuryazarlığı.
Güçlü sayısal beceriler.
Güçlü yaratıcı yetenek.
Detaylara dikkat.
Güçlü iletişim becerileri.
Mükemmel problem çözme becerileri.
Çalışmak için mantıklı bir yaklaşım.
Teknik konuları net bir şekilde açıklama yeteneği.

Web geliştiricisi olmak için hangi dilleri öğrenmem gerekiyor?

Bir Web Geliştiricisi olmak için HTML, CSS ve JavaScript bilgisine sahip olmalısınız . 
Ayrıca CSS ve CSS çerçeveleri hakkında bilgi edinmeniz önerilir. 
Bu temel web geliştirme becerilerini geliştirmek, programlama dilleriyle iletişim kurmanız için size temel ve mantık verecekti

Web geliştiricisi olmak zor mu?

Bir Web Geliştiricisi olmak için temel becerileri öğrenmek nispeten basit olsa da, 
iyi bir Web Geliştiricisi olmak daha zor olabilir ve yıllar boyunca sürekli öğrenme ve çaba gerektirebilir.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Instagram Canlı Yayın Para Kazanma

Instagram Canlı Yayın Para Kazanma

Instagram Canlı Yayın Para Kazanma yeni bir şey özellik değil. Henüz tüm kullanıcılara açılmayan bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir